Palīdzība

   2019. gada 19. jūlijs

   Latvijā palaists pirmais 5G internets LMT tīklā un iedarbināts pirmais 5G rūteris

   Latvijas Valsts prezidentsEgils Levits un Latvijas Mobilā telefona (LMT) prezidents Juris Bindešodien deva startu 5G tīkla darbībai Latvijā, tādējādi Latvijai kļūstot parvienu no pirmajām valstīm Eiropā un pasaulē, kurā ieviests 5G tīkls. Prezentējotrūtera prototipu, MikroTik un LMT arī paziņoja par sadarbību 5Ginterneta rūteru ražošanai Latvijā.

   Latvijā pirmais 5G internets šodien tika palaistsLiepājā, kur LMT demonstrēja 5G tīklu darbībā. Latvijā 5G iekārtas tirdzniecībāšobrīd vēl nav pieejamas, taču LMT jau strādā, lai 5G tīklā sagatavotu pirmos5G telefonus, rūterus un – jo īpaši –  attīstītu inovatīvus 5G risinājumus, kasizstrādāti sadarbībā ar dažādu nozaru uzņēmumiem, universitātēm, valsts iestādēmun pašvaldībām. Ceļi bez sastrēgumiem un satiksmes negadījumiem, kvalitatīvamedicīniskā palīdzība neatkarīgi no atrašanās vietās, dronu izmantošanaugunsgrēku dzēšanai – tie ir vien daži no risinājumiem, ko nākotnē risinās 5G.

   “Atklājot 5G, vēlu veiksmi LMT uncitiem tehnoloģiju uzņēmumiem, lai 2020. gados Latvija būtu augsti attīstītagudro tehnoloģiju valsts, kas kalpo cilvēkam, neapdraud sabiedrības veselību unpalīdz vairot iedzīvotāju labklājību,” uzsākot 5G darbību Latvijā, teica Valstsprezidents Egils Levits.

   “Ar 2G un 3G tīklu Latvijas iedzīvotāji izcēlušies kā aktīvākie runātājiEiropā, ar 4G esam starp pirmajiem pasaulē pēc mobilā interneta patēriņa. Tā irlaba augsne, lai Latvija izvirzītos līderos arī ar 5G, kas kalpos par pamatudigitālajai transformācijai visās nozarēs. 5G ne tikai spēj nodrošināt optikas interneta pieslēgumamlīdzvērtīgu bezvadu interneta pieredzi, bet arī sniedz iespēju attīstīt dažāduslietu interneta, dronu un mākslīgā intelekta risinājumus, kas radīs jaunasiespējas ikviena cilvēka ikdienā. LMT ir starp pirmajiem pasaulē, kas ievieš 5Gtīklu, tādējādi radot vidi inovatīvu un eksportspējīgu produktu attīstībai, kasglobālajā tirgū ļaus konkurēt vēl aktīvāk,” skaidro LMT prezidents Juris Binde.

   5G ir šobrīd jaunākā mobilo sakaru paaudze, kas nodrošinās optikasinterneta pieslēgumiem līdzvērtīgu bezvadu interneta pieredzi. 5G paredz netikai desmitreiz ātrāku mobilo internetu, tas spēs arī apkalpot strauji augošolietu interneta pieslēgumu skaitu, nodrošinot iespēju vienā vietā vienlaicīgidarboties līdz pat simts reižu vairāk pieslēgumiem nekā iepriekšējās mobilosakaru paaudzes. Izstrādājot 5G tehnoloģiju, tiek uzlabota arī datu pārraides savienojumastabilitāte un drošība, lai mobilo internetu varētu plašāk izmantot tajās nozarēs,kur pakalpojuma nepārtrauktai darbībai ir izšķiroša nozīme. Tāpat 5G tīklā tiekbūtiski uzlabots reakcijas laiks, lai nodrošinātu tādus risinājumus kābezpilota auto, attālināta dronu vadība un, iespējams, arī attālinātamedicīnisko operāciju veikšana.

   Darbu pie 5G interneta attīstības Latvijā LMTaizsāka jau 2017. gadā, kad LMT vienojās ar Nokia un Rīgas Tehnisko universitātipar sadarbību 5G tehnoloģijas testos. Pirmajos mobilā interneta veiktspējastestos togad tika sasniegts 930 Mbps ātrums. Tāpat šajā laikā LMT sadarbībā arpasaulē pazīstamo bezvadu iekārtu un rūteru ražošanas uzņēmumu no Latvijas MikroTikuzsāka 5G tehnoloģijām pielāgotu iekārtu izstrādi, izveidojot pirmo bezvadudatu pārraides radiotīkla savienojumu ar ātrumu 10 gigabiti sekundē (Gbps). Tasir desmit reižu vairāk nekā bija iespējams radiotīklā. Savukārt 2018. gadaseptembrī starptautiskā foruma 5G Techritory laikā LMT kā viens nopirmajiem pasaulē demonstrēja testa 5G tīklu, sasniedzot datu pārraides ātrumu1,4 Gbps un reakcijas laiku –  tikai 4ms. Šodien palaistais 5G interneta tīkls ir jauns atskaites punkts jau reālai5G darbībai Latvijā.   Dalīties ar saiti