Palīdzība

   2022. gada 19. jūlijs

   LMT jumta medus atzīts par garšīgāko gaišo medu Latvijā

   Latvijas Biškopības biedrības pasākumā “Latvijas garšīgākais medus `22” nominācijā “Gaišais medus” 1. vietu ieguvis medus, kas ievākts viedstropos uz LMT tehniskās ēkas jumta. Pavisam drīz, augustā, tiks ievākts šīs vasaras bišu veikums – jau trešo gadu pēc kārtas.   Viedo bišu dravu, kas izvietota uz LMT tehniskās ēkas jumta līdzās 5G bāzes stacijai, ikdienā uzrauga urbānais biškopis Valdis Janovs. Pilsētā ievāktais medus ir tīrs, augstvērtīgs, un to apliecina arī pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskā institūta BIOR veikto pārbaužu rezultāti. Nu iegūts apliecinājums arī izcilajai medus garšas kvalitātei.

   “Mēs ļoti lepojamies ar mūsu biškopja un, protams, bišu veikumu. Šī atzinība ir pierādījums tam, ka arī urbānajā vidē ar inovatīvu tehnoloģiju atbalstu ir iespējams attīstīt kvalitatīvus un vērtīgus produktus, kāpinot tradicionālo lauksaimniecības nozaru produktivitāti un paplašinot pārtikas ražošanai pieejamo areālu. Tas varētu kļūt arvien svarīgāk nākotnē, pieaugot pasaules populācijai un nepieciešamībai pēc vēl apjomīgākas pārtikas ražošanas, un šādiem izaicinājumiem mums ir jābūt gataviem jau šodien, pirms tie sasnieguši kritisku apmēru. Tādi risinājumi kā viedstropi, kas ar sensoru palīdzību sniedz padziļinātu informāciju par procesiem stropā un bišu labsajūtu, laika gaitā varētu kļūt par neatņemu biškopības sastāvdaļu, jo ļauj izvairīties no bišu bojāejas, piemēram, izsalstot,” skaidro LMT prezidents Juris Binde.

   Urbānā bišu drava ar pieciem viedstropiem izveidota 2020. gadā, un tajā mīt vairāk nekā 150 000 bišu. Lai biškopji varētu sekot līdzi stropos notiekošajam, stropi aprīkoti ar sensoriem, kas mēra tā svaru, temperatūru, mitruma līmeni un bišu aktivitāti stropa iekšienē. Dravu var novērot gan ar kopējo tiešsaistes kameru, gan arī pētīt kukaiņu uzvedību ar kameru pie stropa skrejas. Viedo stropu apkopotā informācija ļauj kontrolēt ienesuma daudzumu un zināt, kad ir jāuzliek papildu medustelpas vai, gluži otrādi, – bitēm pietrūkst barības.

   LMT medus tiek izmantots kā dāvana sadarbības partneriem, uzņēmuma un Latvijas viesiem, tajā skaitā tika celts galdā Francijas prezidentam E.Makronam.

   Dalīties ar saiti