Palīdzība

   2023. gada 28. marts

   LMT Interneta sargs gada laikā novērsis 16 miljonus apdraudējumu

   Līdz pat  divi miljoni un vairāk  novērstu kiberapdraudējumu mēnesī, tūkstošiem identificētu un neitralizētu lietotājus apdraudošu mājaslapu – LMT Interneta sargs gada laikā  kopš ieviešanas ir kļuvis par svarīgu  elementu vispārējā Latvijas kibertelpas drošības infrastruktūrā. 

   Kritiskais punkts kiberdrošībā bija 2022. gada vasara - ja vēl 2022. gada jūlijā LMT Interneta sargs atvairīja ap 1,3 miljoniem dažāda veida kiberuzbrukumu, tad, saasinoties sociālekonomiskajai un ģeopolitiskajai situācijai, uzbrukumu skaits turpinājis pieaugt ik mēnesi, līdz gada nogalē tas gandrīz dubultojās.  2023. gada februārī novērsti 2,2 miljoni apdraudējumi. Aktuālākie uzbrukumi joprojām saistās ar ļaunatūras pielietošanu, pikšķerēšanu un centieniem ģenerēt kriptovalūtu uzbrucējiem. 

   Ļaunatūras pielietošanas gadījumu skaits turpina pieaugt,  šī gada februārī  tie apturēti par 15%  vairāk nekā janvārī. Tā dēvētie “trojāni” ir starp populārākajiem ļaunatūras paveidiem, un pēdējā laikā populārākā ir trojānu grupa “Trojan-Spy.Win32.Generic” un “Agent Tesla”. Ja šī tipa ļaunatūra nokļūst datorā vai viedierīcē, tas spēj bloķēt, iznīcināt, kopēt, sabojāt vai pat pārveidot datoru un pat serveru darbību. Tie ir grūti atpazīstami un var radīt ļoti nopietnus bojājumus, ja vien netiek uzreiz bloķēti. Tāpat šī ļaunatūra var veikt upura ierīču ekrānšāviņus un pat izsekot darbības ar taustiņiem, tā, piemēram, fiksējot personīgu informāciju, tostarp lietotājvārdus un paroles. 

   Apjomīgs ir arī pikšķerēšanas gadījumu pieaugums  - to skaits 2023. gada februārī sasniedzis 1,7 miljonus, un LMT Interneta sarga lietotājiem novērsti uzbrukumi no 331 domēna. Šādu apdraudējumu nav iespējams novērst iesaistot tikai tehnoloģijas, lielā mērā svarīgs ir arī cilvēciskais faktors.  Pikšķerēšanas uzbrukumā tiek nosūtīts e-pasts, īsziņa vai ziņojums kādā lietotnē, kas iekļauj viltus saites uz dažādām balvām, izpārdošanām vai citiem kārdinošiem piedāvājumiem. Taču uzklikšķinot uz saites, lietotājs nonāk mājaslapā, kas satur dažādas krāpnieciskas shēmas datu izvilināšanai. LMT Kiberdrošības daļas vadītājs Mārtiņš Kaļķis uzsver: “Lai arī “LMT Interneta sarga” “melnais saraksts” sadarbībā ar CERT.LV nepārtraukti tiek papildināts ar viltus mājaslapu adresēm, un, lietojot šo pakalpojumu, saiti vienkārši nebūs iespējams atvērt, tomēr jāņem vērā, ka ik dienu pasaulē tiek ģenerēti tūkstošiem šādu viltus lapu, tāpēc arī pašiem lietotājiem jābūt uzmanīgiem. Saņemot ziņojumu, kurā bez iemesla piedāvātas balvas, tostarp lielākas naudas summas, vēsu prātu jāpadomā – vai tiešām kāds kaut ko dotu tāpat vien.”

   “LMT Interneta sargs” aizsargā ierīces no dažādiem vīrusiem, krāpnieciskām vietnēm un nevēlama satura lietotnēs, pārlūkos un saziņas rīkos. Tas darbojas tīkla līmenī, tāpēc lietotājam nav jāveic nekādas darbības – nav  jālejupielādē kāda speciāla programma un nav jāmaina telefona (rūtera) uzstādījumus.

   Dalīties ar saiti