Palīdzība

   2022. gada 2. novembris

   LMT atvaira vairāk nekā miljonu kiberuzbrukumu mēnesī

   Saasinoties ģeopolitiskajai situācijai pasaulē, arvien biežāk Latvijas interneta lietotājiem nākas saskarties ar kiberuzbrukumiem, kas tiek veikti ar mērķi nozagt datus, izkrāpt finanses, izmantot ierīču resursus un apgrūtināt ikdienas darbu. Līdz ar to arvien vairāk iedzīvotāju apzinās nepieciešamību pēc papildu drošības risinājumiem. LMT klientiem pieejamais interneta drošības risinājums “LMT Interneta sargs” septembrī novērsis 1,2 miljonus kiberuzbrukumu. Starp būtiskākajiem apdraudējumiem var minēt dažādu veidu ļaunatūras, pikšķerēšanas jeb phishing un crypto-miner uzbrukumus, pasargājot lietotājus no iespējamiem traucējumiem.

   “LMT Interneta sargs” kopš šī gada marta, kad uzsākta tā darbība, novērsis vairāk nekā 8 miljonus apdraudējumu. Īpaša interneta ļaundaru aktivitāte sākās augustā un turpinās arī rudenī.  Septembrī apdraudējums nācis no 515 inficētām mājaslapām, kas nepietiekamas aizsardzības gadījumā varēja nopietni sabojāt lietotāju ierīces.

   “Mūsdienās ikvienai ierīcei – datoram, viedtelefonam, planšetei un citām – ir būtiski svarīgi pieslēgt antivīrusu programmas, taču vienmēr pastāv arī cilvēciskais faktors. “LMT Interneta sargs” ne tikai aptur apdraudējumu, bet arī neļauj lietotājam doties uz vietām, kur viņu apkrāps. Piemēram, noklikšķināt uz kādas kaitīgas saites, banera vai reklāmas. Tas arī brīdina klientu par potenciāli bīstamas lapas apmeklēšanu. “LMT Interneta sarga” datubāze sadarbībā ar citām drošības organizācijām, tostarp CERT.LV, tiek nepārtraukti papildināta, tādējādi garantējot augstākā līmeņa aizsardzību,” skaidro LMT Kiberdrošības daļas vadītājs Mārtiņš Kaļķis.

   Visbiežāk “LMT Interneta sargs” novērsis dažādu ļaunatūru, tostarp bēdīgi slavenā “trojānu” tipa vīrusu uzbrukumus. Šī ļaunatūra nozog paroles no lietotāju pārlūkprogrammām un ieraksta lietotāju darbības, tā iegūstot personīgu informāciju, kuru var izmantot dažādi grupējumi. Šie dati tiek lietoti visdažādākajiem nolūkiem – mēstuļu izsūtīšanai, pikšķerēšanas mēģinājumiem vai ziņojumiem lietotāja kontaktpersonām, tā turpinot vīrusa izplatīšanu. Tāpat iespējams, ka uzbrucējs var izmantot iegūto informāciju upura šantažēšanai.

   Pieaudzis arī pikšķerēšanas gadījumu skaits, kuros uzbrucēji lielākoties mēģina nosūtīt e-pastus, īsziņas vai ziņas dažādos čatos, piesolot iegūt balvas, laimestus loterijā vai citus vilinošus piedāvājumus. Taču kārotās balvas vietā krāpnieciskā saite aizved uz inficētu lapu, kuras galvenais mērķis ir nozagt lietotāja datus – paroles, bankas informāciju un citus. “LMT Interneta sargs” spēj atpazīt krāpnieciskās vietnes un veido to datubāzi, tādējādi pasargājot lietotājus no uzbrukumiem.

   “LMT Interneta sargs” darbojas tīkla līmenī, tāpēc lietotājam nav jāveic nekādas darbības – nav  jālejupielādē kāda speciāla programma un nav jāmaina telefona (rūtera) uzstādījumi. Izmantojot “LMT Interneta sargs”, tīklā tiek veiktas pārbaudes visām viedierīcēm – telefoniem, planšetdatoriem un datoriem ar jebkādu pārlūkprogrammu.

   Dalīties ar saiti