Palīdzība

   2024. gada 5. marts

   LMT apmācījis jau vairāk nekā 700 dronu pilotu

   Lai droši un atbilstoši noteikumiem izmantotu bezpilota gaisa kuģus jeb dronus, LMT Mācību centra dronu pilotu apmācību programmu apguvuši jau 700 dalībnieku – valsts struktūru, uzņēmumu pārstāvji un privātpersonas. LMT ir viena no trim Civilās aviācijas aģentūras atzītajām privātajām struktūrām dronu pilotu eksaminācijā. 

   “Bezpilota gaisa kuģu attīstības perspektīvas ir ļoti lielas, tos arvien biežāk izmanto gan saimnieciskajā darbībā, gan sabiedrības drošības veicināšanā. LMT regulāri piedalās dažādās demonstrācijās, vietējos un starptautiskos projektos. Jaunākais no tiem – 5G4LIVES, kura gaitā Vecāķu un Ķīšezera pludmalēs uzstādīs jaunākās 5G tehnoloģijas un pašvaldības policijas darbā ieviesīs automatizētus dronu lidojumus. Paredzams, ka dronu izmantošana arvien turpinās paplašināties dažādās tautsaimniecības jomās, tāpēc ir ļoti svarīgi veidot atbildīgu un prasmīgu dronu pilotu kopienu Latvijā,” nākotnes plānus ieskicē LMT prezidents Juris Binde.

   LMT dronu pilotus apmāca jau vairāk nekā četrus gadus, piedāvājot gan normatīvā regulējuma pamatkursu, gan specializētu dronu pielietojumu apguvi, kas aktuāla ne tikai tiem, kam drons ir darbarīks ceļu būvē, mežsaimniecībā, lauksaimniecībā, drošības uzturēšanā, bet arī tiem, kam drons ir aizraušanās no darba brīvajā laikā.

   Apmācība un tālvadības pilotu eksaminācija tiek nodrošināta ciešā sadarbībā ar Valsts aģentūru “Civilās aviācijas aģentūra” (CAA). Izveidojusies sadarbība arī ar Policijas koledžu, Latgales Industriālo tehnikumu un Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes Meža un vides zinātņu fakultāti un Lauksaimniecības un pārtikas tehnoloģijas fakultāti. 

   “Mēs palīdzam apgūt bezpilota gaisa kuģu vadīšanas praktiskos aspektus un likumdošanas nianses gan lidojumiem, kam nav nepieciešama atestācija, gan arī tādiem pielietojumiem, kuros nepieciešama papildu pilota kvalifikācijas iegūšana un klātienes eksāmenu kārtošana. Jāapzinās, ka droni ir pilnvērtīgi gaisa satiksmes dalībnieki, un to drošai vadīšanai jāapgūst specifiskas iemaņas un jāzina noteikumi gluži tāpat kā autovadītājiem. Mēs piedāvājam arī specializētas interešu izglītības programmas tiem, kuri vēlas apgūt automātisko lidojumu plānošanu, piemēram, teritorijas vai objekta apsekošanai, fotogrammetrijas kursu tiem, kuri vēlas ar drona palīdzību veikt apvidus kartēšanu vai izmērīt grants, malkas vai cita materiāla kaudžu tilpumus, un padziļinātu foto un video kursu tiem, kuri vēlas veiksmīgi iemūžināt skaistākos mirkļus, kas reizēm prasa dziļāku izpratni par kameras izmantošanu. Neatkarīgi no tā, vai drons jums ir darbs, vai vaļasprieks, mums ir, ko jums parādīt un iemācīt, ” stāsta LMT Mācību centra vadītāja Alīna Silmale.

   Saskaņā ar vienoto Eiropas Savienības regulējumu bezpilota gaisa kuģu pilotēšanai lidojumi atkarībā no drona svara un apkārtējās vides situācijas iedalāmi trīs kategorijās: Atvērtajā, Specifiskajā un Sertificētajā, un katrai no tām ir noteiktas teorētisko zināšanu un pilota kvalifikācijas prasības. Atvērtajā kategorijā ietilpst lidojumi ar salīdzinoši zemiem riskiem, un tā papildus dalās trīs apakškategorijās atkarībā no izmantojamā drona masas un ātruma. Jo mazāks drons, jo vienkāršāki noteikumi un pilota kvalifikācijas prasības – sākot no pavisam vienkāršas ražotāja instrukciju un noteikumu pašapguves un reģistrēšanās CAA portālā mini droniem vai tiešsaistes testa kārtošanas A1 un A3 apakškategorijai, līdz pat klātienes eksāmena kārtošanai, lai lidotu ar salīdzinošu lielu dronu cilvēku tuvumā A2 apakškategorijā.

   Lidojumi ārpus tiešas redzamības, vairāku dronu vienlaicīga pilotēšana, lauku smidzināšana, lidošana ar lielāku dronu pilsētvidē un citi lidojumi, kuru radītie riski ir augstāki, nekā pieļauts Atvērtajā kategorijā, ietilpst Specifiskajā kategorijā ¬– to veikšanai nepieciešams saņemt atļauju un paaugstināt pilota kvalifikāciju, nokārtojot gan kategorijai atbilstošo klātienes eksāmenu, gan veicot pilota praktisko iemaņu akreditāciju.  LMT Mācību centrs nodrošina apmācību, eksāmenus un akreditāciju Atvērtajā un Specifiskajā kategorijā.

   Dalīties ar saiti