LMT aizvadījis veiksmīgus tehnoloģiju testus 5G nodrošināšanai Baltijas jūrā
Latvijas mobilo sakaru operators un tehnoloģiju uzņēmums LMT sadarbībā ar Rīgas brīvostas pārvaldes kapitālsabiedrību – ostu tehnisko pakalpojumu sniedzēju SIA “LVR Flote” – veicis veiksmīgus 5G jūras tehnoloģiju izmēģinājumus. Izmēģinājumos izmantotās tehnoloģijas nākotnē ļaus izmantot 5G priekšrocības atklātā jūrā.
5G jūras tehnoloģiju pārbaude tika veikta Daugavas ūdeņos, Rīgas brīvostā, uz “LVR Flote” kuģiem, un to laikā LMT rīcībā esošās tehnoloģijas spēja nodrošināt nevainojamu 5G mobilo datu pārraidi gan no sauszemes uz kuģi, gan starp diviem kuģiem. 5G savienojums ar kuģi tika izveidots, izmantojot sauszemes 5G tīklu, un 5G tīkla savienojamība tika veiksmīgi nodrošināta no kuģa līdz galalietotājam. Pēc veiksmīgās pārbaudes LMT un “LVR Flote” 2023. gada nogalē plāno turpināt 5G jūras tehnoloģiju pārbaudes jau plašākā mērogā Baltijas jūrā.
“Šobrīd atklātā jūrā sakarus var nodrošināt tikai ar satelītiem, kas nenodrošina pilnībā to, kas nepieciešams jaunu “prasīgu” lietojumu nodrošināšanai. Pateicoties 5G tehnoloģijām jūrai, mēs nākotnē varēsim nodrošināt kvalitatīvu datu pārraidi apstākļos, kad īsā laikā nepieciešams pārraidīt milzīgu datu apjomu no kuģa uz kuģi vai no kuģa uz ostu, bet tradicionālās datu pārraides metodes neattaisno uz sevi liktās cerības. Ņemot vērā, ka jūras loģistikas sistēmu, t. i., jūras pārvadājumu izmantošanas īpatsvars ar katru gadu aug un jūras 5G tīkla un tajā balstīto risinājumu ieviešana kļūst arvien nozīmīgāka, mūsu izmēģinātajam risinājumam var prognozēt lielu eksporta potenciālu,” norāda LMT prezidents Juris Binde.
Rīgas brīvostas pārvaldnieks Ansis Zeltiņš: “Datu apjoms, kas šodien jāapstrādā mūsdienu ostā, ir milzīgs un turpina augt, vienlaikus mūsdienīgi loģistikas, ostu un kuģošanas drošības risinājumi pieprasa drošu datu apmaiņu starp visiem dalībniekiem reālā laikā. Tādēļ Rīgas osta aktīvi iesaistās dažādās tehnoloģiju iniciatīvās, lai pētītu un testētu risinājumus, kā jaunās paaudzes tīklus un inovācijas efektīvāk izmantot datu apstrādē un ostu pārraudzībā. Tāpat esam gandarīti, ka LMT un mūsu meitaskompānijas “LVR Flote” veiksmīgās sadarbības ietvaros Rīgas osta varēja dot savu pienesumu arī 5G tehnoloģiju testēšanā, lai stiprinātu mūsu valsts un sabiedroto militāro kapacitāti. 5G eksperimentā, kuru oktobrī īstenoja LMT sadarbībā ar Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem un NATO, “LVR Flote” piedalījās ar peldošo dronu OTTER, kas LMT izstrādātajā informācijas sistēmā darbojās kā viens no sensoriem situācijas apzināšanai uz ūdens.”
“Ostu tehnisko pakalpojumu sniedzējs “LVR Flote” atbalsta inovāciju un jaunu tehnoloģisko risinājumu attīstības iniciatīvas jūrniecības nozarē – “LVR Flote” ir ieinteresēta sniegt augstas kvalitātes pakalpojumus ostām, tāpēc atbalstām ostu konkurētspēju veicinošus projektus. 5G tīkla priekšrocības sniedz jaunas iespējas “LVR Flote” darbā gan hidrogrāfisko mērījumu veikšanā, gan navigācijas tehnisko līdzekļu apkalpošanā, līdz ar to esam priecīgi, ka mūsu sadarbība ar LMT jau praktiski realizējas tuvāk 5G tehnoloģiju ieviešanai jūrā. Mēs uzskatām, ka sadarbība ir efektīvākais ceļš uz attīstību,” skaidro “LVR Flote” valdes loceklis Kaspars Ozoliņš.
Datu pārraides nodrošināšanai 5G tehnoloģijas jūrā izmanto stafetes principu – 5G tīkla signāls tiek nodots no viena kuģa uz nākamo, tādējādi ļaujot uzturēt sakarus gan starp jūrā esošiem kuģiem un ostām, gan starp jūrā esošiem kuģiem. Tehnoloģiju koncepts paredz 5G tīklu un 5G bāzes staciju izvietošanu uz kuģiem. Jāpiebilst, ka 5G pārklājuma nodrošināšana atklātos ūdeņos ir sarežģīta, tādēļ līdz šim pasaulē veiktie pētījumi un pārbaudes reti sekmējas ar veiksmīgu iznākumu. Nesenais LMT un “LVR Flote” veiktais izmēģinājums norāda uz iespējamu pagrieziena punktu 5G savienojamības nodrošināšanā jūrā, kā arī vieš pamatotas cerības, ka ar izmēģināto 5G jūras tehnoloģiju palīdzību varētu nodrošināt 5G pārklājumu Baltijas jūrā, pārvēršot to par testa vidi jūras inovācijām.
Dalīties ar saiti