Palīdzība

   2020. gada 8. oktobris

   Kā izvēlēties piemērotāko portatīvo datoru?

   Mūsdienās savs portatīvaisdators ir gandrīz tikpat ierasta lieta kā mobilais telefons. Ar tāpalīdzību varam ērti strādāt no jebkuras vietas, mācīties, baudīt dažāda saturaizklaidi, turklāt arvien biežāk arī televīziju skatāmies nevis televizorā, bettieši datorā.Piedāvājumā ir desmitiem dažādu ražotāju un modeļu datori – Apple, Acer, Asus, Lenovo, HP, Huawei,DELL, bet kā izvēlēties tieši savām vajadzībām piemērotu ierīci, lainepārmaksātu vai, tieši otrādi, neiegādātos tādu, kas ir ar pārāk ierobežotāmiespējām?

   Mērķis

   Sākumā vajadzētu saprast, kādam mērķim dators visbiežāk tikslietots – tie būs tikai ikdienas rakstu darbi mācībām, biroja dokumenti, e-pastusūtīšana, tas būs darbs ar prezentācijām un operēšana ar smagākiem failiem vai,iespējams, datorstiks intensīvi izmantots arī spēlēm. Tāpat svarīgi varētu būt tas, vai dators tiks bieži pārvietotsārpus mājas, jo tad noteicošā varētu būt ne tikai jauda, bet arī izmērs.

   Ikdienas rakstu darbiem pietiks ar vienkāršākuierīci, kur nebūs liela nozīme procesoram, videokartei vai operatīvajaiatmiņai, šeit izšķirošais kritērijs varētu būt tieši cena. Bet, ja dators nepieciešams kamsarežģītākam vai modernu spēļu spēlēšanai, šeit jau noderēs jaudīgākavideokarte, augstākas klases procesors, lielāka operatīvā atmiņa. Šādiem datoriem raksturīgaaugsta ekrāna izšķirtspēja, tie arī izmaksās vairāk.

    

   Ražotājs

   Ir vērts salīdzināt un izvērtēt dažāduzīmolu ražojumus. Vajadzētu saprast, kādi datora parametri būtu nepieciešami, lai izvairītosno pārmaksāšanas, ja daudzas datoraiespējas nemaz neizmantosi. Kā kritēriju nevajadzētu izvirzīt arī viszemākocenu, jo var gadīties, ka datorsnespēs sniegt visu, kas nepieciešams tieši Tavai ikdienai. Piemēram, ja iepriekš esiizmantojis tieši Mac datorus,iespējams, izvēlēsies tādu iegādāties atkal kaut vai pieraduma dēļ. Bet varbūt irvērts izpētīt arī citu ražotāju piedāvājumu parametru salīdzināšanai! Vēl varpaturēt prātā otrreizējās aprites faktoru – Apple datorus, piemēram, var realizēt par augstāku cenunekā citu ražotāju modeļus ar līdzvērtīgu funkcionalitāti. 

   Operētājsistēma

   Mūsdienās populārākā operētājsistēma irWindows, tai seko Mac OS un Linux, taču Mac OS ir paredzēta tikai Appleproduktiem.

   Apple operētājsistēma OS X pilnvērtīgidarbojas tikai uz Apple ražotajiem datoriem. Tā ir intuitīva, jāuzteic sinerģiju ar citām Appleiekārtām.

   Pati populārākā operētājsistēma ir Windows 10.Iegādājoties datoruvai atsevišķu operētājsistēmu, bieži vien tiek meklēta tieši Windows 10operētājsistēma, taču tai ir vairākas versijas, kas būtiski atšķiras.

   Windows 10 Home ir vispopulārākā operētājsistēmasversija, kā arī visbiežāk sastopama datoros, kas pieejami veikalu plauktos. Home versijā ir viss,kas nepieciešams vidusmēra datoralietotājam. Ja datoruizmanto, piemēram, mācībām, biroja darbam, izklaidēm, filmu skatīšanai, spēļuspēlēšanai un citiem parastiem darbiem, Home būs ļoti laba izvēle.

   Windows 10 Pro versija vairāk paredzēta biznesam.Visas papildu funkcijas vairāk vai mazāk ir orientētas uz lietišķajāmvajadzībām. Piemēram, tai ir spēcīgāka datu drošības sistēma, kas neļauspiekļūt svarīgiem biznesa datiem un citai konfidenciālai informācijai. Vēl taiir īpaši rīki, kas ļauj savienoties ar citām ierīcēm un vienam ITadministratoram pārvaldīt visas ierīces. Mājas lietošanai šādas funkcijas navnepieciešams.

    

   Ekrānaizmērs un izšķirtspēja

   Ekrāna izmērs, kas ir universāls un labipiemērots ikdienas lietošanai, ir 15,6'', piemēram, kā Acer Aspire 5 A515-54G vai HP Laptop 15s-fq1900ny. Jāņem gan vērā, ka dators ar lielāku ekrānu svara ziņā būssmagāks nekā ierīces ar mazāku ekrānu. Jāņem vērā arī tas, vai dators tiks izmantotsviens pats vai ar papildu monitoru. Jadatoru nākas biežiņemt līdzi arī komandējumos un ceļojumos, var izvēlēties kompaktāku izmēru, kasir no 13'' līdz 14'', piemēram, kā LenovoYoga C630 vai Apple MacBook Air 13" 128GB . Ja ikdienā jāstrādā ar grafisko dizainu,fotogrāfijām, video, tad jau būs nepieciešams lielāks ekrāns un jaudīgāks dators, kas, iespējams, vairsnebūs portatīvs, tomēr ir arī kompromisa varianti starp portatīvajiem datoriem, piemēram, Apple MacBook Pro 16" Retina/TBEC i9.

   Tāpat svarīgipievērst uzmanību ekrāna pārklājuma tipam – atspīdošais vai matētais.Atspīdošais apgaismojumā būs kā spogulis, bet ekrānā ar matēto pārklājumuattēls būs saskatāms pat tiešos saules staros.

   Ekrāna izšķirtspēja pikseļos portatīvā datora izvēlē ir būtiskāks kritērijs, piemēram, jair jāstrādā ar grafisko dizainu, datu analītiku, video/foto apstrādi vai arī irieradums uz viena ekrāna turēt blakus atvērtas vairākas programmas. Standartā iesaka izvēlēties vismaz FullHD izšķirtspēju ar 1920x1080 pikseļiem. 

   Procesors

   Viens no svarīgākajiemfaktoriem, no kā atkarīga datoraveiktspēja, ir procesors. Teju visos modernajos portatīvajos datoros ir iebūvēti Intel un AMD procesori.Tie ir:

   Pentium – noderēs vienkāršām darbībām(e-pastu pārlūkošanai, interneta izmantošanai, darbam ar dažādām programmām);

   Intel i3 / Ryzen 3 – universāliem klēpjdatoriem, dervairumam uzdevumu;

   Intel i5 / Ryzen 5 – procesors araugstu veiktspēju, piemērots arī jaudīgām programmām un spēlēm;

   Itel i7 / Ryzen 7 ­– vajadzīgs augstaskvalitātes datorspēļu spēlēšanai un nevainojamai video apstrādes programmatūruizmantošanai;

   Intel i9 / Ryzen 9 – šobrīdjaudīgākais procesors.

   Jaudīgākosprocesorus ir ieteicams izvēlēties, ja ir darbs ar datubāzēm, AutoCAD un profesionālufoto un video apstrādi, kā arī spēlēm.

   Cietais disks

   Cietais disks ir datora krātuve, kuras ietilpība tiek mērītagigabaitos (GB). Visi dokumenti, programmas, fotoattēli, video un mūzika aizņemnoteiktu vietu datoracietajā diskā, tomēr vidusmēra portatīvā datora lietotājam varētu pietikt ar 256 GB cietodisku. Cieto disku var aizvietot arī ar mākoņpakalpojumiem, piemēram, OneDrive, iCloud, Google Drive.

   Ir divu veidu cietie diski – HDD un SSD. HDDir lētāks un lēnāks disku veids, bet SSD – krietni ātrāks. Nereti ir sastopamiarī portatīvie datoriar abiem – SSD un HDD – diskiem. Šajos gadījumos parasti operētājsistēma unnozīmīgākās programmas tiek instalētas uz SSD, bet faili glabāti uz HDD diska.

   Operatīvāatmiņa

   RAM/atmiņair specializēta krātuve, kas tiek izmantota pagaidu informācijas glabāšanai. Jaoperatīvā atmiņa nav pietiekami liela, dažas programmas var darboties pārāklēni vai pat pārstāt strādāt. 8 GB ir laba sākotnējā izvēle, taču grafiskiedizaineri vai spēļu fani šo parametru noteikti vēlēsies vismaz dubultot.

    

   Videokarte

   Videokartes jauda un esamība parāda, cik labi dators tiks galā ne tikai ar attēliem un video, bet arī datorspēlēm. Videokartēm ir divas iespējas, kas var būt norādītas specifikācijā – tā ir iebūvēta vai diskrēta (papildu karte, kas nozīmē, ka datoram būs divas videokartes). 95% datoru videokartes ir iebūvētas. Ja nav jāstrādā ar grafiskajām programmām un jāspēlē jaunākās paaudzes spēles, nav vajadzības pārmaksāt par diskrēto karti. Ja aprakstā ir norādīts AMD vai nVidia – tās ir diskrētās videokartes, Intel – iebūvētā. Iebūvētā grafiskā karte var būt arī kopā ar AMD procesoriem. 

   Svars un baterija

   Svara nozīme ir atkarīga no tā, cik daudz to ir plānots pārnēsāt (ceļojot, komandējumos, tikšanās ar klientiem). Ja bieži dodies pie klienta prezentēt projektus vai idejas un pārsvarā darba vai mācību vajadzībām izmanto Google drive, e-pastu vai Word dokumentus, vislabāk derēs vieglāks dators. Tomēr jāatceras, ka mazāks ekrāna izmērs nebūt nenozīmē, ka dators obligāti būs vieglāks, tāpēc ir vērts pievērst uzmanību arī tam, no kāda materiāla dators ir izgatavots. Tāpat datori ar vienādu ekrāna izmēru svarā var atšķirties.

   Vēl svarīgs papildu faktors ir baterijas darbības laiks. To noteikti vajadzētu izpētīt tehniskajā specifikācijā, kur ir norādīta baterijas ietilpība vai baterijas darbības laiks. Protams, svarīgs ir arī datora izmantošanas mērķis, jo, piemēram, spēlējot spēles vai izmantojot grafiskā dizaina programmas, dators izlādēsies ātrāk. Jāņem vērā arī baterijas uzlādes ilgums un tas, vai konkrētajam datoram ražotājs nodrošina ātro uzlādi (ir datori, kurus iespējams uzlādēt par 80% vien 40 minūšu laikā).

   Cena 

   Protams, ka datora izvēlē svarīga ir arī cena. Ja pirkums navsteidzams, var pagaidīt, kad pienāks kādi lielāki svētki, izpārdošana vai citiizdevīgi piedāvājumi – tad iespējams iegādāties dārgāku portatīvo datoru par zemāku cenu. Ja dators ir paredzētslietošanai mājās, lai palasītu ziņas, uzrakstītu kādu referātu, pārlūkotusociālos tīklus u.tml., tam nav jābūt no augstās klases kategorijas. Tomēr, jazini, ka lietosi savu portatīvodatoru arī datu apstrādei vai apstrādāsi arī fotogrāfijas un video, irvērts ieguldīt vairāk līdzekļu.

   Arī materiāls, no kā ražots dators, ietekmē cenu. Piemēram,datori alumīnija ietvarābūs dārgāki, taču izturīgāki.

   Bet, kā jau iepriekš minēts – cena navgalvenais faktors datoraizvēlē. Lielākā uzmanība jāpievērš datora parametriem un tam, kam tieši to izmantosi. 

   Savienojamība

   Ja nepieciešamsnoteikts USB ligzdu skaits (piem., USB type B, USB type C), interneta kabeļaligzda (LAN), atmiņas karšu lasītāji, HDMI vai kādas citas ekstras, lūdzu, pārlieciniespar to jau veikalā vai arī ražotāja mājaslapā.

    

   Dalīties ar saiti