Palīdzība

   2022. gada 7. novembris

   Eiropā pirmajā aizsardzības inovāciju izmēģinājumu poligonā Ādažos darbu sākuši Nokia un Ericsson privātie 5G tīkli

   Ādažu poligonā, kur šobrīd atrodas pirmā 5G aizsardzības tehnoloģiju testa vide Eiropā, nule darbu sākuši divi jauni 5G tīkli, ko izveidojis LMT  sadarbībā ar vadošajiem tehnoloģiju piegādātājiem Nokia un Ericsson. Ieviešot šos divus jaunos privātos tīklus, 5G testa vide Ādažos nostiprināta kā vadošā 5G testēšanas vieta aizsardzības jomā Eiropā. Privātais tīkls nodrošina vēl labāku ātrumu, zemāku aizturi un lielāku drošību nekā parastais 5G tīkls.

   Divu jaunu privāto 5G tīklu ieviešana ir nākamais solis vadošā mobilo sakaru operatora un tehnoloģiju inovāciju uzņēmuma LMT izveidotās testa vides attīstībā. Tā ļaus aizsardzības tehnoloģiju izstrādātājiem pārbaudīt un salīdzināt jauno inovāciju darbību dažādos 5G tīklos, pārliecināties par to savietojamību un paātrināt to nonākšanu ražošanā. Patlaban Ādažos testiem pieejams gan LMT 5G tīkls, gan privātie 5G tīkli 3.5GHz un 26 GHz  diapazonā.

   “5G tīkli sola plašu tehnoloģisko datu piegādes iespēju klāstu, kas var būtiski ietekmēt daudzas nozares, tostarp civilo un aizsardzības nozari. Lai tos īstenotu, ir jāizveido cieša sadarbība starp 5G tīkla infrastruktūras nodrošinātājiem, mobilo sakaru operatoriem, iekārtu ražotājiem un gala klientiem. Esam patiesi priecīgi, ka, attīstoties mūsu izveidotajai 5G testa videi, varam uzņemt ikvienu no iepriekšminētajiem, un ir liels prieks, ka mūsu pētniecības un inovāciju izstrādes aktivitātēs piedalās pasaules vadošie 5G tīkla infrastruktūras nodrošinātāji – Nokia un Ericsson,” norāda LMT prezidents Juris Binde.

   Jau ziņots, ka LMT sadarbībā ar Latvijas Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem (NBS) un Aizsardzības ministriju 2020. gada novembrī Ādažu poligonā atvēra 5G tīklā balstītu tehnoloģiju testa vidi. Pateicoties 5G pārklājumam un nodrošinātajai datu pārraides kvalitātei, tā ir kļuvusi par iecienītu aizsardzības inovāciju izmēģinājumu platformu NATO sabiedrotajiem. Papildus 5G tīklam pozitīvi tiek novērtēta testa vides atrašanās vieta – nelielais attālums līdz militārajai mācību zonai, gaisa spēku bāzei un krasta līnijai. Testa vides mērķis ir kopīgi izstrādāt, pārbaudīt un demonstrēt 5G pielietojumu aizsardzības jomā. Līdz šim Ādažos izvietotajā testa vidē ir īstenoti vairāki nozīmīgi Eiropas pētniecības un attīstības projekti, tostarp iMUGS, Sparta, 5G COMPAD, FAMOUS2, Comp4Drones, 5G Routes un citi.

   Tieši unikālā priekšrocību kombinācija Ādažu izmēģinājumu poligonā ļauj pārbaudīt visdažādākos nākamās paaudzes aizsardzības risinājumu pielietojumus. Tajā jau ir norisinājušās starptautisku spēku mācības, izmēģinājumi un demonstrācijas, tostarp ar NATO, ASV Aizsardzības departamenta, Eiropas Aizsardzības fondu un Eiropas Aizsardzības rūpniecības attīstības programmu (EDIDP) iesaisti. Iepriekšējās demonstrācijās šajā testa vidē noritējusi misiju vadības platformu, bezpilota sauszemes transportlīdzekļu un dažādu citu inovatīvu aizsardzības risinājumu testēšana. Pagājušajā nedēļā LMT sadarbībā ar Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem un NATO Sabiedroto Transformācijas pavēlniecību poligonā organizēja virtuālās un papildinātās realitātes risinājumu demonstrāciju 5G militārā pielietojuma testa vidē.

   Dalīties ar saiti