Palīdzība

   2021. gada 11. marts

   airBaltic un LMT sadarbosies dronu inovāciju jomā

   Latvijas lidsabiedrībaairBaltic un uzņēmums LMT parakstījuši nodomu protokolu sadarbībai bezpilota lidaparātujomā. Protokols paredz kopīgi attīstīt LMT apmācību programmu dronu pilotiem,kā arī attīstīt dažādus risinājumus dronu un vispārējā aviācijas pārraudzībā. Abiuzņēmumi sadarbosies arī mobilā tīkla pārklājuma testēšanai gaisā un citosdronu attīstības virzienos.  

   Šobrīd pasaulē notiekošā straujā digitālā transformācija būtiski iezīmē jaunu produktu un risinājumunepieciešamību, kas nākotnē ļautu pilnvērtīgi izmantot tehnoloģiju, to skaitā dronu unmobilo sakaru, sniegtās priekšrocības un iespējas. Sūtījumu piegāde ar dronu,grūti izstaigājamu teritoriju apsekošana un zāļu vai pat donora orgānusteidzama piegāde pacientiem ir nākotne, pie kuras īstenošanas šobrīdindustrija strādā. Kaut arī attālināti dronu lidojumi šobrīd nav plaši izplatīti, jonormatīvie akti drošības nolūkos paredz, ka dronus var pilotēt tikai tiešāredzamībā, tiek lēsts, ka nākotnē ap 70% no visiem bezpilota gaisa kuģu komerciālajiemlidojumiem notiks ārpus pilota tiešas redzamības.

   Satiksmes ministrs Tālis Linkaits: “Irapsveicami, ka nozares vadošie uzņēmumi arī vīrusa pandēmijas apstākļos saglabāstratēģisku redzējumu un domā par ilgtspējīgām inovācijām. Tas ir svarīgi, lai,tautsaimniecībai atkopjoties, uzņēmumi jau būtu sagatavojušies nākamajiemattīstības soļiem.”

   “Strādājam pie tā, lai pēc iespējas drīzāk varētu veikt lidojumus ārpusredzamības un ieviest autonomo dronu lidojumu risinājumus. Lai veiktu attālinātulidojumu ārpus pilota redzamības zonas, ir būtiski nodrošināt iespējusazināties ar dronu un nosūtīt tam komandas jebkurā lidojuma fāzē. Tāpēcbūtisks stabils, ātrs un uzticams mobilais tīkls. Papildus nepieciešama vadībasprogrammatūra un vadības centra risinājums, ar ko pilots var ērti operēt,veicot lidojumu,” stāsta LMT viceprezidents Ingmārs Pūķis.

   Būtiski, lai, attīstoties tehnoloģijām, arī bezpilotalidaparātu lietošana kļūtu ne tikai vienkāršāka, bet arī plašāka. Mobilo sakarutīkla pieslēgums uzlabo šādu ārpus redzamības dronu lidojumu drošību, kā arīsniedz plašākas iespējas dronu attālinātajai vadībai un vienlaicīgi vairāku dronu sinhronaiizmantošanai.

   “Tāpat kā dronu pielietojums dažādās nozarēs,arī dronu lietotāju īpatsvars arvien pieaug. Mums kā aviokompānijai ir būtiski,lai šī tendence neradītu apdraudējumu, bet būtu vērtīgs ieguvums gan Latvijassabiedrībai, gan valstij kopumā. Esam gandarīti, ka, sadarbojotiesar kvalificētiem inovāciju ekspertiem, arī aviācijas jomā varēsimnodrošināt gan zinošus pilotus, kuri ir profesionāli apmācīti vadīt dronus, ganrast arvien inovatīvus risinājumus bezpilota lidaparātujomā,” norāda airBaltic Training izpilddirektors Kristaps Lapsa.

   Lai attīstītu dronu inovācijas Latvijā, LMT kopā ar cituvalstu partneriem piedalās Eiropas bezpilota lidaparātu ekosistēmas attīstībasprojektā COMP4DRONES. Tāpat LMT ir arī globālās bezpilota lidaparātu satiksmesvadības asociācijas GUTMA biedrs un piedalās starptautiskās mobilo sakaruasociācijas GSMA dronu risinājumu attīstības darbā. 

   Dalīties ar saiti