Palīdzība

   2021. gada 14. oktobris

   LMT Jelgavas novadā uzstādījis inovatīvas meteoroloģisko novērojumu stacijas

   Latvijas vadošais mobilo tehnoloģiju un inovāciju uzņēmums LMT Jelgavas novadā uzstādījis četras inovatīvas metereoloģisko novērojumu stacijas, kuras ar sensoru palīdzību efektīvi var noteikt virkni dažādu meteoroloģisko raksturlielumu. Šāds risinājums, kas sastāv no vairākiem NB-IoT mobilo sakaru tīklā savienotiem sensoriem, Latvijas meteoroloģijas vēsturē tiek izmantots pirmo reizi. 

   Mobilajā datu pārraides tīklā strādājošās meteoroloģiskās novērojumu stacijas LMT uzstādījis sadarbībā ar igauņu uzņēmumu Superhands. Tās ar lietu interneta sensoru palīdzību spēj noteikt gaisa un augsnes temperatūru un mitrumu, kā arī vēja stiprumu, virzienu un nokrišņu daudzumu. Inovatīvās meteoroloģisko novērojumu stacijas galvenās priekšrocības ir četras reizes zemākas uzstādīšanas izmaksas nekā tradicionālajiem risinājumiem, kā arī tā uzstādīšanai nav nepieciešama īpašas infrastruktūras izbūve. Sensori, kas darbojas ar baterijām, meteoroloģisko novērojumu veikšanai Jelgavas novadā uzstādīti MPS Pēterlauki, ZS Vilciņi, Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra (LVĢMC) Staļģenes stacijā, kā arī ZS Mežcīruļi.  

   “Meteoroloģisko novērojumu precizitātei ir liela nozīme daudzās nozarēs, tostarp lauksaimniecībā, ceļa uzturēšanā, civilajā aizsardzībā, aviācijā, kā arī, protams, pētniecībā un zinātnē. Tāpat meteoroloģisko novērojumu staciju apkopotā informācija ir svarīga dažādu dienestu – LVĢMC, Latvijas Augu aizsardzības dienesta, Valsts vides dienesta u. c. – darbībai. Jaunās mobilo datu tīklā balstīto tehnoloģiju paaudzes risinājumus, kurus šodien varam redzēt Jelgavas novadā, var izmantot plašā mērogā. Tie var palīdzēt pieņemt datu analīzē balstītus lēmumus daudzās nozarēs, tādējādi ilgtermiņā uzlabojot to produktivitāti,” norāda Ingmārs Pūķis, LMT viceprezidents. 

   Meteoroloģiskā novērojumu stacija ir neliela izmēra (280 mm x Ø105 mm) un darbojas ar baterijām, kuru darbības laiks ir 3 gadi. Latvijas klimatiskajos apstākļos stacija var strādāt un veikt precīzus mērījumus nepārtraukti visu gadu. Apkopotie dati lietotājam pieejami interneta pārlūka vidē gan pārskatāmu grafiku, gan skaitlisko vērtību formā. 

   Kā norāda projekta īstenotāji, ideja par lietu internetā balstīta risinājuma uzstādīšanu meteoroloģisko novērojumu veikšanai radusies kopīgas domapmaiņas rezultātā. INTERREG III URBACT projekta “Lietu Internets kā politikas instruments pārmaiņām pašvaldībā (IoTXchange)”, kura dalībniece ir Jelgavas novada pašvaldība. Darbnīcās tika identificēts, ka vietēja mēroga meteoroloģisko datu uzskaite un analīze būtu nepieciešams pilotprojekts gan pašvaldībai, gan novada uzņēmējiem un plašam iedzīvotāju lokam. Pēc padziļinātas problēmjautājumu analīzes tika lemts par jauna risinājuma uzstādīšanu. 

   “Tā kā viena no nozīmīgākajām uzņēmējdarbības nozarēm Jelgavas novadā ir lauksaimniecība, ir likumsakarīgi, ka pašvaldība cenšas risināt un attīstīt jautājumus, kas saistītas ar šo nozari. Uzsākot pilotprojektu, tika plānots, ka aktuālos meteoroloģiskos datus iegūs gan lauksaimnieki, gan arī atbildīgie dienesti. Šobrīd atrodamies posmā, kad lauksaimniekiem jau ir iespēja veikt savus apsaimniekošanas darbus saskaņā ar jauniegūtajiem meteoroloģiskajiem mērījumiem, kā arī šie dati tiek nodoti LVĢMC tālākai analīzei. Kopā ar LMT notiek papildu attīstības darbi, piemēram, mērījumu sinhronizācija. Ar šo inovatīvo risinājumu būsim palīdzējuši veikt būtisku soli lauksaimniecības attīstībā Jelgavas novadā,” par projektu stāsta Māris Žoids, Jelgavas novada pašvaldības IT nodaļas pārstāvis.

   PAR LMT
   LMT ir klientu pieslēgumu skaita, apgrozījuma un tīkla pārklājuma ziņā lielākais mobilo sakaru operators Latvijā ar plašāko klientu apkalpošanas tīklu. Kā inovāciju līderis tirgū LMT jau šobrīd klientiem piedāvā pilna spektra augstas kvalitātes telekomunikāciju pakalpojumus – balss sakarus, ātrgaitas mobilo internetu bez apjoma ierobežojuma, kā arī mobilo televīziju LMT Straume un LMT Viedtelevīziju.
   LMT ir ne tikai mobilo sakaru operators, bet izstrādā dažādus digitālos risinājumus mazumtirdzniecības, dronu, viedpilsētu un viedo sensoru, mobilitātes un aizsardzības jomā. Izmantojot lielo datu, mašīnmācīšanās, mākslīgā intelekta un jaunākās paaudzes mobilo sakaru iespējas, LMT attīsta inovatīvus pakalpojumus gan klientiem Latvijā, gan eksportam.

   Papildu informācija:
   Valdis Jalinskis | LMT sabiedrisko attiecību daļas vadītājs
   Mob. +371 29 248 645 | Ropažu iela 6, Rīga, LV-1039, Latvija www.lmt.lv

   Dalīties ar saiti