LMT jumta medus atzīts par garšīgāko tumšo medu Latvijā
Latvijas Biškopības biedrības pasākumā “Latvijas garšīgākais medus 2023” nominācijā “Tumšais medus” 1. vietu ieguvis medus, kas ievākts stropos uz LMT tehniskās ēkas jumta biškopja Valda Janova gādībā. Šis medus ieguvis arī augstu novērtējumu biškopju saieta dalībnieku balsojumā pēc 76 medus paraugu nogaršošanas.
Viedo bišu dravu, kas izvietota uz LMT tehniskās ēkas jumta līdzās 5G bāzes stacijai, ikdienā uzrauga urbānais biškopis Valdis Janovs. Pilsētā ievāktais medus ir tīrs, augstvērtīgs, un to apliecina arī pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskā institūta BIOR veikto pārbaužu rezultāti.
Iegūtais tumšais medus ir izsvīduma medus, ko bites ievāc no augu lapām: tā rodas uz koku lapām vai skujām pie straujām temperatūras svārstībām – apstākļos, kad ir karstas dienas un vēsākas naktis, kas veicina lapu izsvīduma veidošanos.
“Rīdzinieki noteikti ir pamanījuši lipīgos pilienus, kas krīt no kokiem un krājas uz apakšā novietotām automašīnām. Šogad izsvīdums ir bijis daudzviet Latvijā, ne katru gadu tā notiek un ne katru gadu var šādu medu ievākt. Rīgā izsvīduma medu ir iespējams ievākt salīdzinoši biežāk nekā citur, un katru gadu tas ir atšķirīgs – līdzīgi kā vīns. Tā garša un smarža nav prognozējama, kā tas ir ar monofloro medu, kad skaidri zini – būs tikai liepa vai tikai virši. Izsvīduma medus ir dabas radīts kokteilis, gandrīz melns, ar ļoti savdabīgu, izteiktu garšu un vēl izteiktāku pēcgaršu, jo bagāts minerālvielām – spēcīgs, intensīvs, citāds nekā ierastais gaišais medus,” stāsta Valdis Janovs.
Pašlaik uz LMT tehniskās ēkas jumta Latvijas stāvstropos mitinās piecas bišu saimes un vēl divos bišu māšu precību namiņos – nukleusos – sadarbībā ar bišu māšu audzētāju Jāni Tropu pirmo gadu notiek eksperiments pilsētas apstākļos starp antenām un tehnoloģijām veiksmīgi izauklēt jaunās bišu saimju karalienes. Valdis Janovs saka – pēc pirmajiem rezultātiem spriežot, izskatās, ka bites ar tehnoloģijām labi sadzīvo un dabiskie procesi notiek tikpat sekmīgi kā dziļos laukos.
Urbānā bišu drava ar pieciem viedstropiem izveidota 2020. gadā, un katrā stropā var uzturēties 10 000–60 000 bišu atkarībā no attīstības cikla. Lai biškopji varētu sekot līdzi stropos notiekošajam, stropi aprīkoti ar sensoriem, kas mēra tā svaru, temperatūru, mitruma līmeni un citus parametrus. Dravu var novērot arī ar kopējo tiešsaistes kameru. Viedo stropu apkopotā informācija ļauj kontrolēt ienesuma daudzumu un zināt, kad ir jāuzliek papildu medustelpas vai, gluži otrādi, – bitēm pietrūkst barības.
“Latvijas statistika rāda, ka vidēji no vienas saimes var iegūt ap 22 kilogramiem medus. Taču katra saime ir unikāla, viena ienes 50 kilogramu, cita – tikai piecus. Tas tāpat kā basketbolā, viens spēlē NBA, otrs – pagalmā,” smej Valdis Janovs. Viņš atzīst, ka urbānā biškopja galvenais izaicinājums ir pieskatīt bites, kad tām nesas prāts uz spietošanu. Tas gan ne vienmēr perfekti izdodoties, jo ar bitēm patiešām nekad neko nevar zināt.
“Mēs ļoti lepojamies ar mūsu biškopja un, protams, bišu veikumu – pērn par labāko tika atzīts LMT gaišais jumta medus, šogad – tumšais. Tas ir apliecinājums, ka tehnoloģijas, gudri tās pielietojot, teicami sadzīvo ar dabas procesiem. LMT bišu ievāktais medus kļūst par lielisku dāvanu mūsu viesiem un partneriem un vienlaikus atgādina – inovācijas mums nākotnē palīdzēs arvien labāk sadzīvot ar mūsu zaļo planētu,” saka LMT viceprezidents Ingmārs Pūķis.
Dalīties ar saiti