Palīdzība

      2023. gada 6. decembris

      Gada nogalē vairākkārtīgi pieaudzis kiberuzbrukumu skaits

      Līdz šī gada rudenim “LMT Interneta sargs” vidēji mēnesī apturēja ap diviem miljoniem kiberapdraudējumu, taču kopš augusta uzbrukumu skaits ir strauji pieaudzis. Oktobrī novērsto apdraudējumu skaits sasniedza jaunu rekordu – vairāk nekā 6,9 miljonus. Tā kā “Interneta sargs” neļauj lietotājam doties uz ļaunprātīgi veidotu lapu, piemēram, noklikšķināt uz īsziņā saņemtas saites, interneta banera vai reklāmas un brīdina klientu par potenciāli bīstamas lapas apmeklēšanu, ļoti daudzi cilvēki ir apturēti no neapdomīgu darbību veikšanas.

      Kopš attiecīgā laikposma pērnajā gadā atvairīto kiberuzbrukumu skaits ir trīskāršojies: augustā novērsti 3,8 miljoni draudu, savukārt septembrī – vairāk nekā 4,6 miljoni. Aktuālie uzbrukumi joprojām saistās ar ļaunatūras pielietošanu, pikšķerēšanu un centieniem ģenerēt kriptovalūtu. Visizplatītākais ļaunatūras veids aizvien ir trojāni, kas savā kontrolē var pārņemt un sabojāt lietotāja ierīci, kā arī zagt personīgo informāciju. 

      “Laikā, kad internetveikali īsteno dažādas atlaižu akcijas pirms Ziemassvētkiem, bet paši steidzam pabeigt šī gada būtiskos darbus,  pieaug ziņu apmaiņas intensitāte. Piesātinātajā informācijas plūsmā varam nejauši kļūt neuzmanīgi, un to mēģina izmantot krāpnieki, piemēram, radot interneta veikalu vietņu viltus kopijas un šādi iegūstot no cilvēkiem sensitīvu informāciju: viņu vārdus, paroles, adreses, bankas un citus datus. “LMT Interneta sargs” oktobrī saskārās ar vairāk nekā 1,7 miljoniem šādu un līdzīgu gadījumu no 1500 domēniem. Salīdzinājumam – janvārī tika apturēti vairāk nekā 1,3 miljoni uzbrukumu no 380 domēniem. Kā redzams, ik dienu tiek ģenerēts liels skaits šādu viltus lapu. Savu drošību digitālajā vidē veidojam mēs paši, kritiski izvērtējot saņemto informāciju. Būtisks mūsu palīgs var būt tehnoloģijas, kas pieskata mūs brīdī, kad uzmanība samazinās,” norāda Mārtiņš Kaļķis, LMT Kiberdrošības daļas vadītājs.

      Oktobrī Latvijā novērots arī rekordliels uzbrukumu skaits saistībā ar C&C centriem (Command-and-Control) – vairāk nekā 2,1 miljons, kas ir lielākais jebkad reģistrētais šādu uzbrukumu skaits. C&C centru darbības mērķis ir iekļaut ierīci botu tīklā un vadīt to, lai pēc tam izmantotu citiem krāpnieciskiem mērķiem. Šāda veida uzbrukumu pieaugums patlaban novērojams visā pasaulē. Laika gaitā C&C uzbrukumā pakļautā ierīce strādās sliktāk, internets tajā darbosies lēnāk.

      “LMT Interneta sargs” aizsargā ierīces no dažādiem vīrusiem, krāpnieciskām vietnēm un nevēlama satura lietotnēs, pārlūkos un saziņas rīkos. Tas darbojas tīkla līmenī, tāpēc lietotājam nav jāveic nekādas darbības – nav jālejupielādē kāda speciāla programma un nav jāmaina telefona (rūtera) uzstādījumi.

      Dalīties ar saiti