Būtiskākie notikumi telekomunikāciju nozarē 2023. gadā
Komentē LMT prezidents Juris Binde
Aizejošo gadu, ko turpināja satricināt globāli notikumi un inflācijas sekas, telekomunikāciju nozarē raksturo sīva konkurence, nerimstošs darbs pie drošības risinājumiem un jaunu 5G iespēju apzināšana.
OECD dati rāda – Latvijas iedzīvotāji ir interneta patēriņa līderi: Latvijā katrs mobilo sakaru abonents mēnesī patērējis vidēji 42 GB, kas ir astoņas reizes vairāk nekā Nīderlandē un Beļģijā, piecas reizes vairāk nekā ASV un Japānā, pusotru reizi vairāk nekā Igaunijā un Lietuvā un 4,5 reizes vairāk nekā vidēji OECD valstīs. Arī saskaņā ar datu analītikas uzņēmuma “Tefficient” apkopoto informāciju LMT klienti jau pērn ierindojušies 3. vietā Eiropā (5. vietā pasaulē) pēc mobilo datu patēriņa apjoma uz vienu SIM karti. Plašo interneta patēriņu veicina šogad strauji augošais LMT 5G tīkls, kas, pateicoties vairāk nekā 400 5G bāzes stacijām, pieejams jau vairāk nekā 200 apdzīvotās vietās visā Latvijā. Paplašinoties pieprasījumam pēc augstas kvalitātes interneta pakalpojumiem, pieaudzis arī LMT klientu pieslēgumu skaits, sasniedzot vairāk nekā 1,46 miljonus.
Šie dati gadu no gada parāda to, cik liela nozīme ir mērķtiecīgai infrastruktūras attīstībai – jo pieejamāks, plašāks un veiktspējīgāks ir mobilo datu pārraides tīkls, jo labprātāk un vairāk cilvēki to izmanto. Lai gan Latvijas sabiedrība tagad tikai sāk apgūt 5G iespējas, ir skaidrs, ka nākamajos gados 5G priekšrocības tiks novērtētas arvien vairāk un datu patēriņa apjomi būtiski augs. Tomēr Latvijas izvirzīšanās līderpozīcijās nav pašsaprotama – iedzīvotāji nevarētu tik apjomīgi lietot internetu, ja tīkla pārklājums būtu rets un pakalpojumu kvalitāte – slikta. Īsāk – tas nebūtu iespējams, ja operatori ik gadus mērķtiecīgi neinvestētu tīkla attīstībā – modernizēšanā un paplašināšanā, un tur paldies jāsaka sīvajai konkurencei. Tomēr zināmas bažas rada abu konkurentu mēģinājumi uzsākt diskusiju par vienīgā objektīvā mobilo sakaru pieejamības kritērija – bāzes staciju skaita – nozīmi publisko iepirkumu nolikumos, atstājot tajos vien zemāko cenu. Cīņa par zemāko cenu, saprotams, nozīmē kvalitātes latiņas pazemināšanu. No vienas puses, to var saprast – mobilo sakaru pieejamības uzlabošana un līdz ar to arī kvalitātes celšana, investējot infrastruktūrā, ir dārgs prieks un ietekmē arī pakalpojumu cenu: jo lielāki pūliņi uzlabot tīklu, jo grūtāk noturēt zemu cenu. Tomēr, no otras puses, – ko dod zema cena, ja pakalpojums ir sliktas kvalitātes un maz pieejams? Šobrīd Latvijas iedzīvotāji var lietot augstas kvalitātes mobilo internetu ar plašu pārklājumu un pieejamu cenu gandrīz jebkurā vietā un laikā 24/7, neskaitot minūtes un gigabaitus. Ja investīcijas tīkla attīstībā apsīks, situācija mainīsies. Un tas nav jautājums tikai par pieejamu internetu vai sakariem visā Latvijas teritorijā, bet arī par valsts kopējo ekonomisko izaugsmi.
Mērķtiecīgas ilgtermiņa investīcijas līdzi nes ne tikai kvalitatīvu un pieejamu pakalpojumu klientam, bet arī citu pievienoto vērtību – stimulē valsts tehnoloģisko izaugsmi, ļaujot attīstīt tautsaimniecību, un stiprina Latvijas kā tehnoloģiju lielvalsts līderību starptautiskā mērogā (ko pierāda arī OECD dati). Tāpēc, lai vēl vairāk izvērstu un attīstītu 5G infrastruktūru Latvijā, LMT parakstījis līgumu ar Eiropas Investīciju banku (EIB) par finansējumu 5G tehnoloģijas izvēršanai Latvijā 50 miljonu eiro apmērā, kas ļaus ieguldīt kopumā 101 miljonu eiro valsts telekomunikāciju infrastruktūrā. Tāpat Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (SPRK) rīkotajā izsolē LMT iegādājies papildu frekvences vēl straujākai 5G pakalpojumu attīstībai.
Dažādi 5G risinājumi ienāk arī citās jomās, ne tikai telekomunikāciju nozarē. LMT sadarbībā ar Rīgas brīvostas pārvaldes kapitālsabiedrību – ostu tehnisko pakalpojumu sniedzēju SIA “LVR Flote” – Daugavas ūdeņos, Rīgas brīvostā un uz “LVR Flote” kuģiem veicis veiksmīgus 5G jūras tehnoloģiju izmēģinājumus, kā arī plāno turpināt 5G jūras tehnoloģiju pārbaudes jau plašākā mērogā Baltijas jūrā. 5G pārklājuma nodrošināšana atklātos ūdeņos ir sarežģīta, tādēļ līdz šim pasaulē veiktie pētījumi un pārbaudes reti sekmējas ar veiksmīgu iznākumu. Nesenais LMT un “LVR Flote” veiktais izmēģinājums norāda uz iespējamu pagrieziena punktu 5G savienojamības nodrošināšanā jūrā, kā arī vieš pamatotas cerības, ka ar izmēģināto 5G jūras tehnoloģiju palīdzību varētu nodrošināt 5G pārklājumu Baltijas jūrā, pārvēršot to par testa vidi jūras inovācijām.
Austrijas pilsētā Grācā uzsākts LMT radītā viedā satiksmes uzraudzības risinājuma izmēģinājumu periods. Tā laikā plānots iegūt reāllaika datus par satiksmi vienā no pilsētas krustojumiem ar visintensīvāko transportlīdzekļu kustību, lai, balstoties uz rezultātu analīzi, veicinātu dabai draudzīgus pārvietošanās veidus un uzlabotu velosatiksmi. Līdzīgs LMT radīts viedais satiksmes uzraudzības risinājums no šī gada pavasara darbojas Liepājā, Uliha un Robežu ielas krustojumā. Ja satiksmes uzraudzības sistēma sniegs plānotos rezultātus, Grācas pilsētā iecerēts šo risinājumu izmantot arī citos krustojumos.
LMT vienmēr ir bijis uzņēmums, kas ne tikai ir lojāls savai valstij, bet arī ikdienā aktīvi iesaistās tās drošības stiprināšanā. Sadarbībā ar NBS un Aizsardzības ministriju izstrādājam viedās tehnoloģijas aizsardzībai, LMT ir dalībnieki vairākos NATO tehnoloģiju attīstības projektos. Pēdējā gada laikā īpaši daudz domājam par mūsu pienesumu valsts drošības stiprināšanā un darām daudz, lai ikviens mūsu valstī varētu justies droši. Tagad ir sperts nākamais solis – esam kļuvuši par vienu no pirmajiem Latvijas uzņēmumiem, kuram ir sava Zemessardzes apakšvienība. Tāpat darbu turpina interneta drošības risinājums “LMT Interneta sargs”, kas līdz šī gada rudenim vidēji mēnesī apturēja ap diviem miljoniem kiberapdraudējumu, taču kopš augusta uzbrukumu skaits ir strauji pieaudzis, un oktobrī novērsto apdraudējumu skaits sasniedzis jaunu rekordu – vairāk nekā 6,9 miljonus. Tā kā “Interneta sargs” neļauj lietotājam doties uz ļaunprātīgi veidotu lapu, piemēram, noklikšķināt uz īsziņā saņemtas saites, interneta banera vai reklāmas un brīdina klientu par potenciāli bīstamas lapas apmeklēšanu, ļoti daudzi cilvēki ir atturēti no neapdomīgu darbību veikšanas.
LMT šogad turpināja priecāties arī par savu bišu veikumu – jūlijā notikušajā Latvijas Biškopības biedrības pasākumā “Latvijas garšīgākais medus 2023” nominācijā “Tumšais medus” 1. vietu aizklātā balsošanā ieguvis medus, kas ievākts stropos uz LMT tehniskās ēkas jumta līdzās 5G bāzes stacijai. Šis panākums vēlreiz apliecina, ka tehnoloģijas, gudri tās pielietojot, teicami sadzīvo ar dabas procesiem un bitēm nav nekādu iebildumu pret 5G.
Tehnoloģijas un gudri cilvēki ir mūsu valsts zelts un nafta. Tāpēc arī 2024. gadā aicinu visus mobilo sakaru operatorus netērēt resursus tiražējot fizikas likumiem neatbilstošus paziņojumus, apstrīdot katra publiskā iepirkuma rezultātus un izvēršot dārgas tiesvedības ar iestādēm un pat Latvijas valsti, bet turpināt investēt tīkla infrastruktūras attīstītībā un domāt par šo investīciju nestajiem ieguvumiem ilgtermiņā ne tikai uzņēmuma, bet nacionālā mērogā.
Dalīties ar saiti