38% uzņēmēju uzskata, ka Covid-19 pandēmija radījusi arī pozitīvu pienesumu
Neskatoties uz virkni izaicinājumu, ko līdzi nesusi jau divus gadus ilgusī Covid-19 pandēmija un ierobežojumi cīņai ar to, 38% Latvijas uzņēmumu uzskata, ka tai bijuši arī daudzi pozitīvi aspekti, liecina LMT sadarbībā ar tirgus izpētes kompāniju RAIT Custom Research Baltic veiktā aptauja.* Lielākoties kā galvenais ieguvums no pandēmijas tiek minētas izmaiņas darba veikšanas un organizēšanas procesā – attālināta pienākumu plānošana un veikšana, papildu digitālo risinājumu ieviešana, kā arī digitālo prasmju uzlabošana.
Kā Covid-19 pandēmijas pozitīvos aspektus, ko būtiski ietekmējusi nepieciešamība strādāt attālināti, Latvijas uzņēmumi min arī izmaksu ietaupījumu tādās pozīcijās kā biroja īre vai ikmēneša izdevumi par elektrību un degvielu. Tāpat daļa uzņēmēju norāda, ka pandēmija ļāvusi palielināt apgrozījumu un peļņu, pieaudzis darba apjoms un attīstīti jauni darbības virzieni.
“Ja vēl pirms Covid-19 pandēmijas priekšrocības, ko sniedz procesu digitializācija uzņēmumos un mūsdienu tehnoloģiju ieviešana ikdienas darbā, spēja novērtēt vien saujiņa Latvijas uzņēmumu, tad pandēmija to skaitu vairoja zibens ātrumā. Dzīve jaunajā realitātē lika izmainīt tradicionālos darba organizēšanas veidus un apgūt jaunās, tehnoloģiju sniegtās iespējas, parādot lielākajai daļai uzņēmumu, ka daudzas rutīnas darbības var veikt kvalitatīvāk un efektīvāk. Ir skaidrs, ka arī pēc ierobežojumu atcelšanas nekas vairs nebūs kā agrāk – uzņēmumi ir būtiski mainījuši darba procesu, arvien lielāku nozīmi piešķirot tehnoloģijām. To apliecina arī arvien pieaugošais mobilo datu pārraides apjoms. Tāpēc pēdējo gadu laikā esam īpaši mērķtiecīgi strādājuši pie jaunākās paaudzes 5G datu pārraides tīkla izveides Latvijā, lai nodrošinātu ikvienam Latvijas uzņēmumam stabilu lieljaudas datu pārraides tīklu, kas ļautu visus nepieciešamos biznesa procesus digitalizēt, ja ir šāda vēlme,” norāda LMT prezidents, ekonomikas doktors Juris Binde.
Saskaņā ar aptaujas rezultātiem vairums (61%) uzņēmumu pirms Covid-19 pandēmijas pilnībā strādāja klātienē, bet 22% darba pienākums veica kombinēti – daļēji klātienē, daļēji attālināti. Tikai 12% uzņēmumu jau pirms pandēmijas darbu varēja organizēt pilnībā attālināti. Par turpmāko darba procesu uzņēmumu vidū nav vienprātības: 38% norāda, ka pandēmijas laikā ieviestās izmaiņas varētu tikt saglabātas daļēji, bet teju trešdaļā (30%) uzņēmumu netiek plānots saglabāt Covid-19 pandēmijas radīto ierobežojumu laikā spēkā bijušās pārmaiņas. 15% uzņēmumu, kuri apsver darba organizācijas izmaiņas saglabāt, iespēja strādāt pilnībā attālināti bija jau pirms Covid-19 krīzes.
Jāpiebilst, ka uzņēmumu gatavība pilnībā vai daļēji saglabāt attālinātā darba principu ir cieši saistīta ar uzņēmuma digitalizācijas pakāpi. Aptaujas dati rāda, ka 23% uzņēmēju uzskata – viņu pārstāvētais uzņēmums ir lielā mērā digitalizēts, 50% novērtējuši uzņēmuma digitalizāciju kā vidēju, taču 27% uzskata, ka tā digitalizācijas pakāpe ir zema. Būtiska ir arī uzņēmuma darbības specifika un tas, vai fiziski darbu var veikt attālināti, vai arī nepieciešama darbinieku klātbūtne. Neskatoties uz uzņēmuma darbības sfēru, 48% Latvijas uzņēmumu apzinās, ka procesu digitalizācija uzņēmumam var sniegt lielu vai vidēju pievienoto vērtību. Biežāk minētie iemesli, kāpēc uzņēmumi ir veikuši vai veiktu savu biznesa procesu digitalizāciju, ir uzņēmuma nākotnes iespēju paplašināšana, veiktspējas palielināšana, kā arī sekošana aktuālajām tendencēm nozarē un izmaksu samazināšana.
Ar pilnu pētījuma saturu iepazīsties ŠEIT.
Dalīties ar saiti